Ihr Tij Shop

Leading-Edge Research in Public Sector Innovation
63,90 € *
ggf. zzgl. Versand

Government and non-profit innovation has emerged as a strong cross-disciplinary research field with its own schools of study. Innovation is studied in fields and organizations that are open to trying out new policies, programs and processes. In twenty-two years of publication, The Innovation Journal: The Public Sector Innovation Journal (TIJ) has published papers and books discussing theory, practice, public policy and administration, health, education, all levels of government and other areas of study. Truly cross-disciplinary, it has been at the forefront of studying new practices and approaches such as leadership, employee empowerment, policy informatics and collaboration. Key TIJ papers are published in this book, including those most cited in scholarly work. TIJ has been a forum for discussion of theories, frameworks and evaluations of public sector innovation, it has demonstrated how interpretive, analytic, quantitative and demographic methods can be applied to public sector innovation and has guided governments to more effective policies. TIJ has not adopted a field or school, nonetheless, schools of study are represented here, such as adoption, diffusion and the effects and fate of innovations and their organizations, as are some of the best-known scholars of public sector innovation: Everett M. Rogers, James Iain Gow, Frances Westley and Eleanor D. Glor.

Anbieter: Dodax
Stand: 24.11.2020
Zum Angebot
Princi I Lumtur Dhe Përralla Të Tjera [The Happ...
9,95 € *
ggf. zzgl. Versand

Tërheqës dhe prekës, një përmbledhje nëntë përrallash të bukura dhe magjike, në të cilën ndër të tjera Oscar Wilde ngjall bukur Princin e Lumtur, i cili nuk ishte dhe aq i lumtur, Viganin Egoist që mësoi të donte fëmijët e vegjël dhe Fëmija Yll që nuk i donte prindërit e tij aq sa duhet. Secili prej tregimeve shkëlqen me poezi dhe magji dhe do të pëlqehet nga fëmijët e çdo moshe. Një koleksion i përsosur për fëmijët, të rinjtë dhe të moshuarit.Please note: This audiobook is in Albanian. 1. Language: English. Narrator: Elona Hyseni. Audio sample: http://samples.audible.de/bk/acx0/103580/bk_acx0_103580_sample.mp3. Digital audiobook in aax.

Anbieter: Audible
Stand: 24.11.2020
Zum Angebot
Arsimi Dhe Kultura Ne Myzeqe (1912 - 1990)
66,90 CHF *
ggf. zzgl. Versand

...Një libër voluminoz mbi 500 faqje i njërit prej kuadrove që bëri emër viteve të shkuara në Lushnje. Libri i tij është një minierë informacionin. Aty na jepet një pamje e gjere e zhvillimit të arsimit dhe kulturës në harkun kohor 1912-1990. 'Arsimi dhe Kultura në Myzeqe' është një kontribut i spikatur në historiografinë tonë. Është shfrytëzuar një material i pasur arkivor i cili nuk ka lënë në harrese hapat vendimtare që u hodhën në arsimin parashkollor, fillor, shtatëvjeçar e të mesëm që do të çonin patjetër në ngritjen e horizontit shkencor e kulturor të rinisë shkollore....

Anbieter: Orell Fuessli CH
Stand: 24.11.2020
Zum Angebot
Gërshetimi kuantik dhe nënvetëdija kolektive. F...
2,99 € *
ggf. zzgl. Versand

Gjuhë shqipe. Faqet 66. Përmban imazheCarl Jung dhe Wolfgang Pauli punuan përkatësisht në fushën e shpirtit dhe në fushën e fizikës. Këta dy sektorë konsiderohen absolutisht të papajtueshëm me njëri-tjetrin. Në fakt, materializmi shkencor mohon ekzistencën e ndonjë përbërësi psikik në universin e njohur.Pavarësisht nga distanca e madhe midis disiplinave të tyre, dy shkencëtarët krijuan një bashkëpunim që zgjati më shumë se njëzet vjet. Gjatë asaj periudhe ata kurrë nuk pushuan së kërkuari një "element bashkues", të aftë për të pajtuar shkencërisht teoritë e dimensionit psikik me ato të dimensionit material.Fatkeqësisht, dy shkencëtarët nuk arritën ta përfundojnë këtë teori gjatë jetës së tyre.Sidoqoftë, të dy ishin profetët e një interpretimi të ri shkencor të universit. Në fakt, evolucioni i njohurive në fushën e fizikës kuantike, dhe veçanërisht konfirmimet eksperimentale të fenomeneve të tilla si ngatërrimi kuantik, kanë bërë aktuale teoritë e tyre. Sot ideja e një universi që nuk është i ndarë në "objekte materiale" shfaqet fuqishëm. Universi nuk është i ndarë në shumë pjesë, por përbëhet nga një realitet i vetëm, i përbërë nga shpirti dhe materia.Ky është realiteti që C. Jung dhe W. Pauli e quajtën "Unus mundus". Lënda dhe psikika kanë dinjitet të barabartë dhe së bashku kontribuojnë në ekzistencën e universit."Cenacolo" është një vend i njohurive dhe studimeve. Ne besojmë se është mjedisi më i përshtatshëm për të rifilluar punën nga pika ku Carl Jung dhe Wolfgang Pauli u larguan.Ne mund të pohojmë se, sot, risitë shkencore u japin fisnikëri hulumtimeve të tyre dhe i projektojnë ata drejt interpretimeve edhe më të guximshme sesa vetë kishin imagjinuar.Carl Gustav Jung ishte një psikolog dhe psikoterapist zviceran, i njohur për teoritë e tij mbi nënvetëdijen kolektive dhe sinkronizmin e ngjarjeve. Wolfgang Pauli është një nga baballarët e fizikës kuantike. Në W. Pauli mund të themi se në vitin 1945 ai mori Çmimin Nobel për studimet e tij mbi një parim themelor të mekanikës kuantike, i njohur si "parimi i përjashtimit të Paulit".

Anbieter: buecher
Stand: 24.11.2020
Zum Angebot
HP TIJ 1.0 Extended - Blau - Original - Tintenp...
17,28 € *
zzgl. 5,89 € Versand

HP Blue Generic Druckpatronen bieten hohe Druckgeschwindigkeiten, schnelle Trocknungszeiten sowie einen sehr großen Tintenbehälter. Ideal für Transaktionsdrucke und Remote-Anwendungen, mit spezieller Tintenformel für viele verschiedene Papiertypen.

Anbieter: Schäfer Shop
Stand: 24.11.2020
Zum Angebot
General Abelardo L. Rodríguez International Air...
34,00 € *
ggf. zzgl. Versand

Please note that the content of this book primarily consists of articles available from Wikipedia or other free sources online. General Abelardo L. Rodríguez International Airport (IATA: TIJ, ICAO: MMTJ) in Tijuana, Baja California, Mexico, is Mexico''s second northernmost airport after Mexicali International Airport. Tijuana''s airport is a busy, modern airport, which handled almost 4 million passengers in 2008 and 3.4 million passengers in 2009, representing a decrease of 14.1% over 2008, as former low cost carrier operator Avolar based in Tijuana suspended operations due to financial difficulties. It is the fifth busiest airport in Mexico after Mexico City, Cancun, Guadalajara and Monterrey airports. The airport can handle up to 10 million passengers per year and 360 flights per day.

Anbieter: Dodax
Stand: 24.11.2020
Zum Angebot
Lalibela
205,87 € *
ggf. zzgl. Versand

On this tour, after pick up from the meeting point; travel to your first stop. Visit the Rock cut churches, world-class architectures and Chain Mountains, Lalibela is a small city that knows its way around the finer things. The impressive Rock cut churches, the underground monoliths include huge Bet MedhaneAlem, and cross-shaped Bet Giyorgis. Lalibela is the most famous of all of the Ethiopian historical sites. Escape into Ethiopia help visitors to explore the 11 rock-hewn churches of the remarkable king Lalibela. Visit the first cluster, you will explore the first group of the churches.  Explore the second cluster including Bet Emanuele Wonder the Cross-shaped Bet Giyorgis.  Enjoy the beautiful sunset and sit down for dinner  Experience Ethiopian traditional Tij bar with Ethiopian music.

Anbieter: Viator – Ein Trip...
Stand: 24.11.2020
Zum Angebot
Helsinki
14,99 € *
ggf. zzgl. Versand

Helsinki ab 14.99 EURO De stad wordt geteisterd door een seriemoordenaar. Wie weet het tij te keren?

Anbieter: ebook.de
Stand: 24.11.2020
Zum Angebot
Fritz Meier, Nachgelassene Schriften, Band 1. B...
366,00 CHF *
ggf. zzgl. Versand

This is the second volume from Fritz Meier's unpublished writings about the veneration of Mu?ammad and deals with the role of invoking blessings on the Prophet ('t??liya) in Sufism. In particular the focus is on the mysticism of the more recent orders in the Islamic West, for instance the Tij?niyya and the N??iriyya. Meier distinguishes between the mystical cult of Mu?ammad in these orders and a mysticism directed toward God in earlier orders. The book consists of two parts. Part One, Meier's unpublished manuscript, treats the theory, practice and effect of invoking blessings on the Prophet.It is in fact the first serious study of the modern, Arabic-language mystical cult of Mu?ammad, entirely based on analyzing the relevant sources.Part Two offers over one hundred texts with translations, which provide illustrations of the subjects dealt with in Part One. These illustrative texts have been selected by the editor from Meier's unpublished papers.The second volume contains the general index for volumes one and two.Bernd Radtke was responsible for editing the present work.

Anbieter: Orell Fuessli CH
Stand: 24.11.2020
Zum Angebot
Nakagawa Ticket, Ink Jet matt beschichtet, 85x3...
13,27 € *
ggf. zzgl. Versand

Nakagawa Ticket, Ink Jet matt beschichtet, 85x3200mm Ticket, Ink Jet matt beschichtet, Kern: 38mm, Durchmesser: 90mm, Länge: 32m, Maße (BxH): 85x3200mm - 18 Stück (TIJ 85-90)

Anbieter: JACOB Computer
Stand: 24.11.2020
Zum Angebot
Schlaf gut, kleiner Wolf - Gjumin e ëmbël, ujku...
16,99 € *
ggf. zzgl. Versand

Zweisprachiges Kinderbuch (Deutsch - Albanisch), mit Hörbuch Tim kann nicht einschlafen. Sein kleiner Wolf ist weg! Hat er ihn vielleicht draußen vergessen? Ganz allein macht er sich auf in die Nacht - und bekommt unerwartet Gesellschaft… ¿ Lassen Sie sich die Geschichte von Muttersprachlern vorlesen! Im Buch befindet sich ein Link, mit dem Sie mp3-Hörbucher in beiden Sprachen kostenlos herunterladen können. NEU: Mit Ausmalvorlagen! Über einen Link im Buch lassen sich die Bilder der Geschichte zum Ausdrucken und Ausmalen herunterladen. Libër fëmijësh në dy gjuhë (gjermanisht - shqip), me audiobook Timi nuk mund të bije në gjumë. Ujku i tij i vogël nuk është më aty! A mos ndoshta e ka harruar jashtë atë? I vetëm, ai del jashtë natën - dhe takon shoqëri të papritur… ¿ Listen to the story read by native speakers! Within the book you'll find a link that gives you free access to audiobooks in both languages.

Anbieter: buecher
Stand: 24.11.2020
Zum Angebot
HP F6T82AE PageWide Tintenpatrone magenta No. 9...
95,99 € *
ggf. zzgl. Versand

Verlassen Sie sich auf Farbdokumente in Profiqualität zu einem optimalen Preis-Leistungs-Verhältnis. Mit den HP Original PageWide Tintenpatronen mit hoher Reichweite, die genau auf HP Drucker und MFPs abgestimmt sind, profitieren Sie von geringeren Kosten pro Seite als mit Standard-Tintenpatronen1 und erzielen jedes Mal die Ergebnisse, die Sie erwarten.Haupteigenschaften: Druckauflösung: TIJ 4.X Tintentropfen: 8,11 pl Tintentyp: pigmentiert Ergiebigkeit (Farbe): ca. 7.000 Seiten Zugeführte Tinten-/Tonermenge: 82 ml1 Basierend auf Patronenreichweiten gemäß ISO 24711 für HP 970 Original PageWide Tintenpatronen mit hoher Reichweite gegenüber HP 970 Original PageWide Tintenpatronen. Original HP Tintenpatronen mit hoher Reichweite sind nur mit MFPs und Druckern der HP PageWide Pro 400 Serie kompatibel. Weitere Informationen finden Sie unter http://www.hp.com/de/reichweite.Hinweis: Dieser Artikel kann nur an eine deutsche Lieferadresse ausgeliefert werden.

Anbieter: buecher
Stand: 24.11.2020
Zum Angebot

Stöbern Sie durch unser Sortiment


Alle Angebote

Eine Auswahl unserer Shops

Häufig gesucht